C-5

Nakaz jazdy prosto

C-5

C-5

 

Znak określa w jaki sposób prowadzić pojazd.
Zastosowanie się do tego znaku, często nie wymaga dokonywania żadnego manewru, a jedynie kontynuowanie jazdy np. dotychczasowym  pasem ruchu, byle nie w sposób sprzeczny ze wskazaniem znaku.

REKLAMY

Znak ten wskazuje, że na  skrzyżowaniu przed którym jest umieszczony, nie wolno skręcać. Zastępuje on jednocześnie dwa znaki zakazu  B-22 i B-21, choć czasem można jednak taki zestaw   zobaczyć

Znak może być umieszczony na przedłużeniu osi drogi (jezdni) lub na samej  jezdni, i dotyczy skrzyżowania lub miejsca, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazdy.

Poza skrzyżowaniem znak ten umieszcza się w miejscach krzyżowania się kierunków ruchu, jeżeli konieczne jest wyeliminowanie skręcania pojazdów np. skręcania w lewo do obiektów przydrożnych, stacji paliw itp.

Obowiązek jazdy prosto kończy się za skrzyżowaniem, lub po minięciu miejsca, w którym możliwy byłby skręt w lewo lub prawo.

Wygląda na to, że kierujący samochodem osobowym (na przykładzie powyżej) nic sobie z nakazu nie robi...


B-1


A teraz pytanie:
Czy po minięciu tego znaku, widoczny na zdjęciu powyżej samochód straży miejskiej (bez włączonych sygnałów uprzywilejowania), może na tym skrzyżowaniu zawrócić?

TAK NIEPRZYKŁADY ZASTOSOWANIA TAKICH ZNAKÓW: